Storczyki to kwiaty, które podbiły serca wielu ludzi na całym świecie. Ich oryginalny wygląd sprawia, że stanowią niesamowicie urodziwą ozdobę. Rośliny te są jednak dosyć wymagającym gatunkiem. Jaka doniczka do storczyka jest idealna? Na to pytanie i wiele innych, dotyczących w szczególności właściwej pielęgnacji, odpowiadamy w poniższym artykule. Zachęcamy do lektury!
Spis treści
Jakie doniczki do storczyków są właściwe?
Wybór konkretnej doniczki w dużej mierze zależy od tego, z jakim gatunkiem rośliny mamy do czynienia. Najpopularniejsze w naszym kraju odmiany mają bardzo konkretne wymagania. Najważniejsza zasada mówi, że doniczka do storczyka powinna być transparentna. Jest to istotne z dwóch powodów. Jednym z nich jest natura roślin – dzikie kwiaty rosną bowiem bezpośrednio na korze drzew. W takim miejscu mają doskonały dostęp do światła słonecznego. Koleiną sprawą jest kontrola stanu korzeni. Czego możemy dowiedzieć się z ich wyglądu? Biały odcień oznacza, że roślina potrzebuje pilnego nawodnienia. Zielony kolor to informacja, że kwiat ma się bardzo dobrze. Przezroczysta doniczka może wydawać się mało estetyczna, lecz widok splatających się w jej wnętrzu korzeni może być ciekawym i oryginalnym urozmaiceniem zielonych kompozycji w naszym domu. Jeśli jednak doniczka do storczyka psuje naszą aranżację, wówczas możemy umieścić ją w ozdobnej osłonie. Pamiętajmy jednak, że ona również musi być w miarę możliwości bezbarwna.
Doniczka do stryczka – jak duża?
Właściwy dobór doniczki obejmuje także wybór optymalnego rozmiaru. W przypadku storczyków średnica nie jest jedynym ważnym parametrem, liczy się bowiem również wysokość. Niski pojemnik nada się wyłącznie dla młodych roślin. Dojrzałe, silnie rozrośnięte okazy, muszą być umieszczane w wysokich osłonach, które zapewniają odpowiednią ilość miejsca dla równie rozbudowanego systemu korzeniowego. W przypadku tego tropikalnego gatunku nie można bowiem dopuszczać do sytuacji, w której podstawa rośliny jest zbita. Dlaczego? Zwarty trzon będzie miał utrudniony dostęp do równomiernego poboru światła i składników odżywczych. Storczyk umieszczony w wysokiej donicy to także gwarancja odpowiedniego poziomu wilgoci w systemie korzeniowym.
Jak dbać o storczyka w doniczce?
Najważniejszym aspektem opieki nad storczykiem, poza dostępem do światła, jest dostarczanie odpowiedniej ilość wody w czasie podlewania. Warto jednak dodać, że sposób nawadniana tej rośliny odbiega dosyć mocno od najbardziej powszechnej i znanej nam metody. Kwiat powinien być zalewany dużą ilością płynu, a następnie pozostawiony na kilka godzin, w czasie których ma szanse pobrać optymalną dawkę. Jak często podlewać storczyki? Kwiatom najczęściej wystarcza nawadnianie jeden raz w tygodniu. Częstotliwość musi być jednak regulowana zgodnie z warunkami panującymi w domu oraz za oknem. Najlepszym wskaźnikiem jest bryła korzeniowa, której kolor doskonale wskazuje optymalną porę do powtórzenia nawodnienia. Co ciekawe, storczyki pobierają również wilgoć z powietrza. To sprawia, że rośliny znacznie lepiej radzą sobie z brakiem wody niż z przelaniem.
Jaką wodą podlewać storczyki?
Jaka woda jest najlepsza do nawadniania storczyka? Pozornie prosta sprawa okazuje się nie tak banalną. Do podlewania rośliny nie należy sięgać po wodę mineralną. Najczęściej wykorzystywana do tej funkcji kranówka również nie sprawdzi się w przypadku omawianej odmiany. Idealnym wyborem będzie natomiast woda destylowana i niezanieczyszczona deszczówka. Sporadycznie do nawodnienia możemy sięgnąć po mieszankę wody destylowanej i wodociągowej. W takiej sytuacji należy jednak zadbać o właściwe proporcje. Woda z kranu nie może stanowić większości, a jedynie niewielki dodatek.
Zdjęcie główne: Dim Hou / unsplash.com