Jakie pałeczki do sushi wybrać?

Japońska kultura i kuchnia zrobiły na świecie niemałą furorę. Miliony ludzi kochają także japońską motoryzację – zarówno samochody, jak też motocykle. Jednakże właśnie w jedzeniu łatwo znaleźć te elementy, które potrafią wzbudzić entuzjazm wśród wielu osób. Nasuwa się w tym momencie pytanie, o co dokładnie chodzi i jakie potrawy z Kraju Kwitnącej Wiśni podbiły serca i podniebienia wielu milionów ludzi w rozmaitych zakątkach świata. Tak naprawdę mowa o jednym daniu. Sushi – jest lubiane i cenione przez smakoszy, traktowane jako przekąska lub pełnowartościowy posiłek. Sushi jest przyrządzane na wiele sposobów. Poza ryżem znajdują się w nim rozmaite dodatki, a poszczególne rodzaje kawałków mają swoje własne określenia i co za tym idzie stanowią odrębne podgrupy w ramach tej potrawy.

Poza samym sushi mamy też towarzyszące mu elementy – sos sojowy, ostry japoński chrzan wasabi oraz marynowany imbir. Spożywanie sushi wiąże się wręcz z pewnym ceremoniałem i jeśli chcemy je zjadać w sposób tradycyjny, powinniśmy przestrzegać pewnych zasad. W Europie nie są one jednak traktowane tak restrykcyjnie. Szeroka gama pałeczek – można więc wybierać W Japonii sushi je się za pomocą pałeczek. W każdym barze czy restauracji serwującym sushi otrzymamy je, ale nie jest to jedyny akceptowany sposób spożywania tego specjału. Bez większych obaw można zjadać sushi rękami – nie stanowi to naruszenia swoistej kulinarnej etykiety. Sztućce jakie znamy z polskich stołów lepiej jednak zostawić gdzieś w szufladzie. Co do pałeczek, najpowszechniej wykorzystuje się te wykonane z bambusa.

Jednorazowe zestawy są dołączane nawet do sushi boksów powszechnie dostępnych w marketach i dyskontach. Istnieją oczywiście także inne typy pałeczek do sushi. Poza bambusem trafimy na drewniane, a także ceramiczne. Te ostatnie są najbardziej szlachetne i możemy się z nimi zetknąć zwłaszcza w wyżej notowanych sushi barach. Wpisują się też najlepiej w japońskie zasady zjadania sushi. Oprócz tego da się natrafić również na pałeczki wykonane z plastiku, metalu, a także specyficznych ekskluzywnych surowców. Należy tutaj wskazać chociażby kość słoniową, kamienie szlachetne czy stopy cyny z metalami szlachetnymi. Realia są jednak takie, że w większości przypadków opcja z bambusa czy drewna sprawdzi się w zupełności.