Zabudowa szafy w sypialni – niesłabnący trend

Szafy do zabudowy to niesłabnący trend, który obecny jest w domowych aranżacjach od dziesiątek lat. Kluczową zaletą mebla tego typu jest fakt, że pozwala na zaoszczędzenie znaczącej ilości miejsca w mieszkaniu. Wyposażenie to najczęściej znajduje swoje zastosowanie w sypialniach, jednak warto podkreślić, że sprawdza się ono niemal wszędzie! O tym, w jaki sposób zaprojektować przestrzeń z wykorzystaniem zabudowy, przeczytasz nieco niżej. Zachęcamy do lektury!

Zabudowa szafy w sypialni – od czego zacząć?

Aby w pełni wykorzystać przestrzeń sypialnianą, szczególnie w sytuacji, kiedy jest silnie ograniczona, dobrze jest postawić na szafę do zabudowy. Konstrukcję takiego mebla można podzielić na dwie części – front oraz wnętrze. Pierwsze ze wspomnianych odgrywa kluczową rolę z punktu widzenia estetyki. Mając na uwadze, że z racji pokaźnych gabarytów, wyposażenie zwraca uwagę i często stanowi jeden z głównych elementów wystroju pokoju wypoczynkowego, wizualna atrakcyjność okazuje się bardzo ważna! Konstrukcja powinna być zatem perfekcyjnie dopasowana do pozostałych części aranżacji. Szafy do zabudowy służą nam głównie za miejsce przechowywania ubrań, tak więc ich wnętrze jest równie istotne, co wygląd zewnętrzny. Budowa mebla może przybierać najróżniejsze formy. W środku zdecydowanie najlepiej jest postawić na różnorodne schowki, umożliwiające organizację najrozmaitszych przedmiotów. Półki, szuflady, drążki do wieszania, to tylko wybrane elementy, spośród których możemy wybrać te zgodne z naszymi oczekiwaniami.

Ile kosztuje zabudowa szafy wnękowej?

Na postawione powyżej pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Koszty wahają się od wielu różnych czynników. Przede wszystkim jest to oczywiście kwestia materiałów, z jakich wykonane są zarówno fronty, jak i wnętrze szafy. Pod uwagę należy brać również gabaryty mebla, gdyż one również mają wpływ, chociażby na zużycie wybranego surowca. Kolejnym aspektem kształtującym ostateczną cenę wyposażenia są wszelkie dodatki wypełniające środek konstrukcji. Podkreślmy jednak, że szafa do zabudowy jest meblem, który najczęściej wybierany jest właśnie z uwagi na możliwość dopasowania każdego elementu do swoich potrzeb. Właśnie ta niestandardowość jest czynnikiem silnie oddziałującym na koszt. Cena więc może być czasami uznawana za wadę, jednak warto pokusić się tutaj o spojrzenie na zakup mebla w sposób całościowy. Za pozornymi minusami stoją również liczne zalety, do których należy przede wszystkim wspomniana personalizacja oraz oszczędność przestrzeni.

Alternatywne rozwiązania dla szafy w zabudowie

Szafy wolnostojące to najpopularniejsza alternatywa, a dokładniej mówiąc rozwiązanie, które mimo wszystko wciąż dominuje w naszych domach. Jest to tradycyjne wyposażenie, które najczęściej umiejscowione jest w sypialni. Z całą pewnością jest to tańsza opcja, która z powodzeniem spełnia się w swojej funkcji. Jej kluczowym minusem jest jednak fakt, że zajmuje dużo przestrzeni – zarówno wizualnej, jak i praktycznej, na podłodze. Innym alternatywnym rozwiązaniem są szafy materiałowe. Lekka konstrukcja o niedużych wymiarach pozwala nam w łatwy i szybki sposób zorganizować miejsce dla ubrań i innych elementów galanterii. Ich niewątpliwą wadą jest zdecydowanie obniżona wytrzymałość, która nie jest w stanie utrzymać za dużo. Mankament ten rekompensuje jednak wspomniana kompaktowość i niska cena. Naszym zdaniem ten typ wyposażenia jest szczególnie wart uwagi w przypadku, gdy poszukujemy tymczasowych mebli np. na czas remontu.

Szafa do zabudowy – nie tylko do sypialni!

Meble w zabudowie to świetne rozwiązanie mogące sprawdzić się wzorowo w najróżniejszych zakątkach naszych domów. Liczne zalety sprawiają, że coraz chętniej decydujemy się na ich wykorzystanie również w przedpokojach, a nawet kuchniach i salonach! Zaskakująco duża pojemność czyni mebel ten wzorową alternatywą dla innych, klasycznych schowków na najróżniejsze przedmioty. Dobrze zaprojektowana szafa wnękowa może okazać się istnym zbawieniem w kwestiach funkcjonalnych oraz estetycznych. Dzięki swojej nieocenionej praktyczności pomoże nam w zachowaniu porządku w wybranej przestrzeni.

Zdj. główne: Backbone Visuals/unsplash.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.