Sypialnia na poddaszu ze skosami – jak ją urządzić?

Organizacja jakiejkolwiek przestrzeni na poddaszu to zadanie wymagające dużej dozy kreatywności oraz mnóstwa przemyśleń jeszcze na etapie projektowania. Czy charakterystyczne dla tej części domu skosy uniemożliwiają stworzenie wnętrza funkcjonalnego? Naszym zdaniem nie! Nawet sypialnia na poddaszu ma szanse być wnętrzem praktycznym i sprzyjającym wypoczynkowi. W poniższym artykule przyglądamy się najważniejszym kwestiom dotyczącym aranżacji tego typu przestrzeni.

Aranżacja sypialni na poddaszu – podstawowe zasady

Liczne skosy powodują, że organizacja sypialni na poddaszu zdecydowanie różni się od projektowania wnętrza w klasycznym otoczeniu. Istnieje wiele przesłanek, których warto wystrzegać się w czasie planowania kompozycji wymarzonego pokoju wypoczynkowego. Warto bowiem podkreślić, że tak specyficzna przestrzeń wymaga stosowania nieco innych rozwiązań aranżacyjnych, które zapewniają nam pożądany efekty wizualny, a także praktyczny. Najważniejsza reguła dotyczy umiejscowienia łóżka. Jeśli tylko mamy taką możliwość, to mebel ten powinien być zlokalizowany jak najdalej od zwężającego się sufitu. W końcu posłanie musi stanowić przestrzeń zapewniającą nam maksimum komfortu, bez kompromisów! Jeśli jednak całe otoczenie charakteryzuje się skosami, to wybierzmy punkt, w którym strop jest najwyższy. Nie bez znaczenia pozostaje również układ posłania – zdecydowanie odradzamy lokalizowanie łóżka wzdłuż ściany. Lepiej ustawić je prostopadle, a więc zagłówkiem do ściany. Stolik do sypialni to kolejny mebel, którego umiejscowieniu warto poświęcić chwilę uwagi. On również nie powinien znaleźć się w bliskim zasięgu skosów. Naszym zdaniem z powodzeniem może być wkomponowany nawet w centrum pokoju, gdyż to właśnie tam mamy najwięcej miejsca nad głową!

Funkcjonalność przede wszystkim – wyposażenie sypialni na poddaszu

Wybór mebli do przestrzeni o nieregularnej wysokości wymaga od nas dużej precyzji. Przed zakupami warto dokonać niezbędnych wymiarów oraz zaplanować, jakie wyposażenie stanie w danym miejscu. Oczywiście najlepiej byłoby postawić na produkty tworzone na wymiar, gdyż zapewniają one perfekcyjne dopasowanie do otoczenia. Niestety są one zdecydowanie droższe od standardowych wariantów dostępnych w sklepach. Warto jednak podkreślić, że nawet z klasycznym wyposażeniem mamy szanse stworzyć przestrzeń piękną i funkcjonalną. Pamiętajmy przy tym, że wszystkie parametry są tutaj kluczowe – nie tylko wysokość mebla! W czasie zakupów pod uwagę warto wziąć również konstrukcje poszczególnych elementów wyposażenia. Niektóre modele sprawdzą się w otoczeniu skosów nieco lepiej niż inne. Doskonałym przykładem może być w tym przypadku łózko kontynentalne pozbawione zagłówka. Zapewnia ono nie tylko mnóstwo wygodnego miejsca do wypoczynku, ale również opcję przechowywania w skrzyni zlokalizowanej na dole formy. Taka opcja sprawdzi się szczególnie dobrze tam, gdzie poddasze jest niewielkie, a każdy metr kwadratowy jest na wagę złota.

Jakie kolory na poddasze? Decyzja co do dominującej palety barw w naszej sypialni zlokalizowanej na poddaszu powinna być uzależniona przede wszystkim od metrażu pomieszczenia. W dużych wnętrza możemy pozwolić sobie na nieco więcej, z kolei w mniejszych, zdecydowanie lepiej postawić na jasne barwy. Dlaczego świetliste odcienie sprawdzą się w takich okolicznościach najlepiej? Ponieważ zapewniają optyczne powiększenie, które w przypadku już i tak w pewien sposób ograniczonej przestrzeni, jest bardzo pożądane! Naszym zdaniem szara sypialnia na poddaszu to również strzał w dziesiątkę z uwagi na nieco mniej oczywisty aspekt. Powszechnie wiadomo, że kluczowym problemem pokoi zlokalizowanych pod dachem, jest nadmierne ciepło w okresie letnim. Subtelny popiel nie będzie potęgować pochłaniania wpadających przez okno promieni słonecznych, przez co temperatura panująca w pokoju będzie nieco niższa.

Zdjęcia: Laurence Katz / unsplash.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.