Salon w stylu skandynawskim

Styl skandynawski od lat plasuje się na topie wnętrzarskich trendów i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić w najbliższym czasie. Zakochani w prostocie łączącej funkcjonalność z pięknem, bardzo chętnie wybieramy scandi jako motyw przewodni dla różnych wnętrz naszych domów. Salon w stylu skandynawskim to temat poniższego wpisu – zachęcamy do lektury!

Jak urządzić salon w stylu skandynawskim?

Scandi kojarzone jest przede wszystkim z jasnymi barwami i prostymi, geometrycznymi formami. Zasadność dominującej w stylu skandynawskim palety barw można zresztą z łatwością wytłumaczyć – jasne kolory to świetny sposób na niedobór światła słonecznego, wywołany przez mroźne zimy i krótkie dni, a więc codzienność mieszkańców północnej części Europy. Poza efektem blasku, tonacje oparte na pastelach wzmagają we wnętrzach poczucie lekkości, przekładające się na optyczne powiększenie niewielkich i ciemnych przestrzeni.

Salon w stylu skandynawskim zdecydowanie zdominowany jest więc przez biel, która spotyka się tu najczęściej z chłodnym błękitem lub jasnymi szarościami. Zwolennicy przytulnych klimatów z przyjemnością wzbogacają otoczenie o barwy takie jak beże i pastelowe róże, które potęgują poczucie domowego ciepła.

Minimalizm w najlepszym wydaniu – skandynawskie wyposażenie wnętrz

Salon w stylu scandi bazuje na meblach cechujących się bardzo prostymi formami. Jasne barwy, naturalne materiały i wielofunkcyjne konstrukcje – oto kluczowe wyznaczniki wyposażenia skandynawskiego. Ciekawy przykład mebla zgodnego z północnoeuropejską stylistyką stanowi kanapa dwuosobowa z funkcją rozkładania. Regulowana konstrukcja może być wykorzystywana jako siedzisko lub posłanie dwuosobowe. Genialnie sprawdza się w życiu codziennym, a także w trakcie wizyt niespodziewanych gości, którym chcemy zaoferować nocleg.

W centralnej części pokoju dziennego nie może zabraknąć skandynawskiego stolika kawowego. Jak jednak rozpoznać ten właściwy? Modele scandi charakteryzują się oczywiście jasnymi barwami, a niejednorodnie również naturalnymi materiałami, takimi jak wiklina, drewno oraz rattan. Dzięki takim detalom wprowadzają do wnętrza ciepło i wrażenie przytulności – jakże istotne w salonie! Forma jest prosta, jednak nie zawsze zamknięta w klasycznych kształtach, takich jak koło czy kwadrat. Stoliki kawowe scandi mogą zaskoczyć nas blatem o formie zaokrąglonego trójkąta.

Styl skandynawski – alternatywny sposób na salon

Jeśli wieloosobowe siedzisko nie jest naszym aranżacyjnym marzeniem, to skandynawskie fotele uszaki mogą okazać się alternatywą wartą uwagi. Charakterystyczna forma mebli tego typu doskonale wpływa na ciepłą atmosferę wnętrza. Kompozycja składająca się z dwóch siedzisk i stolika kawowego to strzał w dziesiątkę do małych salonów i kawalerek. Jeśli zależy nam na sprytnym zaaranżowaniu małego wnętrza, zwróćmy uwagę na stoliki składające się z dwóch części. Komplety tego typu najczęściej przybierają postać dwóch identycznych elementów różniących się gabarytami. Dzięki temu mogą być składane lub wykorzystywane w sposób autonomiczny – zależnie od bieżących potrzeb. Tak skomponowany układ przestrzeni wypoczynkowej nie zajmuje dużo miejsca i sprawdzi się doskonale w domach zamieszkiwanych na przykład przez parę.

Salon w stylu skandynawskim – ozdoby i dekoracje

Na kompozycję wnętrza składają się nie tylko meble, ale również dodatki. W salonie utrzymanym w stylu skandynawskim nie może jednak zabraknąć roślinności. Doskonałym rozwiązaniem są w tym przypadku nie tylko rośliny doniczkowe, ale także kwiaty zaaranżowane w szklanych lub ceramicznych wazonach o prostych, zgeometryzowanych formach. Nie ulega jednak wątpliwościom, że nieodzownym dodatkiem wnętrz typu scandi są plecione kosze. Możliwości ich aranżacji nie ograniczają się wyłącznie do przechowywania tekstyliów takich jak koce – mogą być z powodzeniem wykorzystywane nawet jako efektowne osłonki na wspomniane rośliny doniczkowe.

Dekorując salon w stylu scandi, warto pomyśleć też o dodatkach potęgujących wrażenie przytulności i ciepła. Do akcesoriów, które gwarantują taki efekt, należą wszelkiego rodzaju poszewki, dywany, zasłony, ale także miękkie koce. Na ścianach warto zlokalizować oprawione w proste ramy grafiki. Motywy botaniczne, minimalistyczne szkice – wszelkie dzieła bazujące na białym tle będą tutaj doskonałym wyborem! Podczas aranżacji dekoracji pamiętajmy jednak, że scandi tworzy minimalizm. W ozdobach zachowajmy zatem zdrowy umiar.

Zdjęcie główne: Kirill / unsplash.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.