Przytulny kącik w małym mieszkaniu? To możliwe!

Każdy z nas potrzebuje w domu miejsca, w którym będzie mógł odpocząć, zrelaksować się i odetchnąć. Im większy metraż, tym więcej możliwości dla stworzenia prywatnej oazy spokoju. Czy małe mieszkanie wiąże się z koniecznością rezygnacji z takiej przestrzeni? Oczywiście, że nie! W poniższym artykule przedstawiamy sprawdzone sposoby na aranżację przytulnego kącika wypoczynkowego.

Kącik relaksacyjny – od czego zacząć?

Oczywiste jest, że w przypadku małych mieszkań zaaranżowanie kącika wypoczynkowego wymaga nieco większych nakładów sił, niż w przypadku przestronnych domów. Pierwszy krokiem jest więc znalezienie odpowiedniego miejsca na planie pomieszczeń. Jeśli nie mamy możliwości zagospodarowania odrębnej przestrzeni, to jedynym racjonalnym rozwiązaniem jest wyodrębnienie strefy w wybranym pokoju. Pod uwagę weźmy w szczególności salon i sypialnie, a więc wnętrza naturalnie związane z relaksem. Zwyczajowo to pokój dzienny cechuje się największym metrażem, więc to w nim należy upatrywać przestrzeni pod aranżację kącika.

Po wybraniu danego wnętrza sprawdźmy, która z części pomieszczenia ma największe predyspozycje pod zaadoptowanie na wymarzony kącik. Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim na sposób zagospodarowania przestrzeni. Jeśli dana sfera jest przytłoczona dużą ilością wyposażenia, dla którego nie jesteśmy w stanie znaleźć innego miejsca, to niestety lepiej będzie z niej zrezygnować. W przypadku, kiedy możemy pozwolić sobie na generalne przearanżowanie przestrzeni, może się jednak okazać, że nawet w takim otoczeniu znajdzie się trochę wolnego miejsca.

Aranżacja kącika wypoczynkowego

Dostęp do dużej ilości naturalnego światła słonecznego to element, który naszym zdaniem jest bardzo istotny. W związku z tym, siedzisko pod oknem jest naszym zdaniem planem bardzo trafionym! Kącik wypoczynkowy warto rozpocząć właśnie od zaaranżowania wybranego mebla wieloosobowego w tym miejscu. W przypadku małych pomieszczeń postawmy na maksymalne dosuniecie sofy do ściany. Siedzisko pod oknem daje nam liczne możliwości aranżacyjne dla kolejnych elementów wyposażenia, gdyż centrum wnętrza pozostaje wolne. Co więcej, przestrzeń ta pozostaje przez długi czas oświetlona naturalnym blaskiem słońca, przez co nie tylko prezentuje się znacznie bardziej atrakcyjnie, ale jest też znacznie przyjemniejsza dla wzroku użytkowników.

Jeśli nasz salon cechuje się bardzo małym metrażem, to ciekawą alternatywą dla zajmującej sporo miejsca sofy lub kanapy jest mały fotel uszak. Dwa siedziska tego typu sprawdzą się doskonale w kawalerce lub domu zamieszkiwanym przez parę.

Prywatna oaza relaksu – czego nie może w niej zabraknąć?

Nieodłączną częścią kącika wypoczynkowego, zaraz obok wybranego siedziska, jest oczywiście mały stolik kawowy. Położony nisko blat zapewnia wygodną przestrzeń do odłożenia filiżanki kawy czy ulubionej książki. Ze stolika z łatwością sięgniemy również po przekąski lub inne elementy, które chcemy mieć w zasięgu ręki w czasie relaksu. Aby dodać strefie wypoczynkowej nieco ciepła, sięgnijmy po dywan w atrakcyjnym dla oka kolorze. Dodatek tego typu sprawia, że strefa wypoczynkowa jawi się jako spójna i znacznie bardziej klimatyczna. Nie da się jednak ukryć, że to nastrojowe światło jest czynnikiem najsilniej wpływającym na atmosferę. Zachodzącym słońcem możemy cieszyć się stosunkowo niedługo, aby więc dodać naszemu otoczeniu zacisznego klimatu, postawmy na regulowane oświetlenie. Na rynku pojawia się coraz więcej lamp wyposażonych w możliwość regulacji natężenia. Ciepła barwa, której stopień można swobodnie zmieniać to najlepsze dopełnienie kącika relaksacyjnego.

Zdjęcie główne: Di_An_h / unsplash.com

Źródła:

https://restilo.pl/blog/jak-urzadzic-kacik-jadalniany-w-kawalerce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.