Pralka w kuchni – wady i zalety

Pralka w kuchni to rozwiązanie nieoczywiste, którego inspiracja pochodzi z aranżacji typowych dla Wielkiej Brytanii. Z pewnością jest to ciekawy i niecodzienny widok, lecz z czym dokładnie się wiąże? W poniższym tekście omówimy kluczowe wady i zalety takiego układu. Zastanowimy się również, w jaki sposób sprawić, aby kuchnia z pr alką wciąż była przestrzenią atrakcyjną wizualnie.

Pralka w kuchni – kiedy i dlaczego warto?

Motywacją, która najczęściej popycha nas do stosowania takiego układu, jest ograniczony metraż łazienki. Jeśli we wnętrzu, które najczęściej stanowi otoczenie dla tego typu wyposażenia, po prostu brakuje miejsca, wówczas intuicyjnie to właśnie kuchnia staje się przestrzenią, w której aranżujemy pralkę. Czy istnieją zalety płynące z takiej kompozycji? Jak najbardziej! Kluczowym atutem jest oczywiście zaoszczędzenie miejsca w małej łazience. Kolejnym plusem jest możliwość umiejscowienia wszystkich sprzętów typu AGD w jednym miejscu. Ułatwia to przede wszystkim kontrolowanie ich pracy. Warto dodać, że w dawnych czasach łazienka była jedynym miejscem dostosowanym do montażu pralki. Współcześnie także kuchnia wyposażona jest w gotową infrastrukturę, której nasz sprzęt piorący wymaga do pracy. To sprawia, że mamy przede wszystkim możliwość swobodnego wyboru.

Kiedy pralka w kuchni to zły pomysł?

Ustawienie sprzętu piorącego w pomieszczeniu nierozerwalnie związanym z gotowaniem wiąże się również z istotnymi wadami. Przede wszystkim, problemem może okazać się zapach, jaki wydziela się podczas wirowania. Połączenie aromatów detergentów piorących oraz woni obiadu może popsuć apetyt. Warto jednak dodać, że istnieje pewne rozwiązanie tej kwestii. Wystarczy bowiem rozdzielić czas prania i gotowania. To jednak wciąż powoduje pewne ograniczenie i dyskomfort w użytkowaniu przestrzeni. Kolejnym minusem jest hałas oraz drgania w czasie pracy urządzenia. Nawet najnowsze modele nie eliminują wspomnianych aspektów w sposób całkowity. Ważnym elementem jest również użytkowana w procesie czyszczenia ubrań chemia, która jest niezdatna do spożycia. Umieszczanie jej tak blisko jedzenia stwarza ryzyko dla zdrowia. Ostatnim minusem jest wypływ na estetykę aranżacji. Pralka w zabudowie to jednak temat, któremu poświęcamy szczególną uwagę w kolejnej części.

Jak ukryć pralkę w kuchni?

Jeśli decydujemy się na umieszczenie sprzętu piorącego w kuchni, warto wówczas zadbać o jego odpowiednie ukrycie – nie tylko ze względów estetycznych, ale i praktycznych. Faktem jest, że współczesne modele coraz lepiej wpisują się w postępowe kompozycje, jednak zabudowa pralki w kuchni to naszym zdaniem zawsze dobry pomysł. Jest to także najpopularniejszy sposób ukrycia sprzętu. Już samo przykrycie blatem kuchennym daje dobry efekt! Jeśli jednak zależy nam na całkowitym kamuflażu, wówczas pralka w kuchni w zabudowie powinna zostać zakryta również od fortu. Pasujące do całej aranżacji drzwiczki są gwarancją wygody użytkowania oraz perfekcyjnej estetyki kompozycji. Warto jednak pamiętać, że niezależnie od tego, jaki sposób wkomponowania pralki w przestrzeń kuchni wybierzemy ostatecznie, sprzęt zawsze powinien być właściwie zabezpieczony.

Zdjęcie główne: Mario Heller / unsplash.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.