Oświetlenie blatu kuchennego – poznaj skuteczne rozwiązania

Odpowiedni rodzaj i natężenie światła w miejscu przygotowywania posiłków stanowi niezwykle ważną kwestię. Właściwe oświetlenie blatu kuchennego pozwala nam nie tylko wygodnie gotować, ale wydobyć również z naszej aranżacji wszystkie najlepsze cechy estetyczne. W jaki sposób projektować światło w kuchni tak, aby gwarantowało nam najlepszy efekt? Właśnie o tym jest poniższy tekst, zachęcamy do lektury!

Naturalne oświetlenie blatu kuchennego – czy wystarczy?

W czasie projektowania wymarzonej kuchni decyzja co do umiejscowienia blatu roboczego względem okien okazuje się kwestią bardzo ważną. Naturalne światło słoneczne jest dla naszych oczu najzdrowszym wariantem. Właśnie dlatego uważamy, że zawsze warto wykorzystać je w możliwie największym stopniu! Faktem jest jednak, że jest ono ograniczone, nie podlega regulacji, a wieczorem staje się najzwyczajniej niedostateczne. Z tego względu aranżując blat kuchenny obok okna, nie należy zapominać o dodatkowych źródłach sztucznego światła.

Jak projektować oświetlenie blatu kuchennego przy oknie?

To, w jakim miejscu rozmieścimy źródła sztucznego oświetlenia, zależy oczywiście od naszych potrzeb oraz tego, w jaki sposób rozmieszczone są meble kuchenne. Oświetlenie nad szafkami w kuchni jest świetnym wyborem, jeśli pomieszczenie jest wysokie. Tylko w takiej sytuacji światło ma bowiem szansę bez przeszkód dotrzeć do każdego zakamarka. Jeśli jednak w naszym otoczeniu znajduje się wisząca zabudowa, wówczas wspomniany sposób może okazać się pomysłem nietrafionym. Oczywiście, ewentualny problem można częściowo rozwiązać za pomocą dużej, centralnej lampy. Ta jednak również nie jest gwarantem odpowiednich warunków. Wyjściem z tej sytuacji jest zastosowanie punktowego oświetlenia w kuchni nad blatem. Charakterystyczny sposób montażu lamp sprawia, że światło nie jest w żaden sposób blokowane, przez co komfort przygotowywania posiłków jest na najwyższym poziomie! Niektóre modele wyposażone są również w regulator natężenia światła, dzięki któremu każdy użytkownik może dopasować poziom jasności do swoich potrzeb i preferencji.

Jaka barwa światła do oświetlenia blatu kuchennego?

W tak specyficznym miejscu najlepiej sprawdzą się naszym zdaniem żarówki o barwie dziennej lub ciepłej. Chłodne światło zmienia postrzeganie kolorów oraz męczy wzrok. W kuchni efekty te są bardzo niepożądane. Owoce, mięso i inne produkty żywnościowe prezentują się bardzo niekorzystne w takim typie oświetlenia. Nie pożądane jest również korzystanie z barwy neutralnej, która nie powoduje zmian w wyglądzie przygotowywanych potraw, jednak wciąż nie zapewnia nam zbyt wielu pozytywnych aspektów. Kolejną zaletą żarówek emitujących światło dzienne lub ciepłe jest ich wpływ na wygląd kuchni. Przyjemne dla oka promienie wydobywają z mebli to, co w nich najlepsze. Szczególnie dobrze komponują się z drewnem i wzorami drewnopodobnymi!

Oświetlenie blatu kuc hennego – łączenie różnych metod

Najskuteczniejszym sposobem projektowania oświetlenia blatu roboczego w kuchni jest naszym zdaniem wykorzystanie tego, co oferuje nam natura oraz technologia. Łącząc naturalne światło słoneczne padające z okien z centralnym i punktowym doświetleniem sztucznym, mamy szansę uzyskać najlepszy efekt – zarówno pod względem estetycznym, jak i praktycznym.

Zdjęcie główne: Christian Mackie / unsplash.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.