Jakie sztućce można bezpiecznie podać dziecku?

Dzieci rozwijają się bardzo szybko, a rodzice robią wszystko, aby ten rozwój przebiegał zawsze w pożądanym kierunku. Nie zmienia to jednak faktu, że w pewnych sytuacjach pojawiają się obawy. Rodzice nie są pewni niektórych decyzji i nie wiedzą, czy chcące się usamodzielniać dziecko nie zrobi sobie krzywdy na przykład sztućcami. A nie da się przecież zaprzeczyć, że im prędzej mały człowiek nabierze podstawowych umiejętności posługiwania się nimi, tym lepiej. Trzeba jednakże zadbać o to, aby w toku tej jakże cennej nauki było ono bezpieczne.

Tu pojawia się pytanie, po jakie akcesoria sięgnąć? Współczesny rynek jest bardzo rozbudowany i w gruncie rzeczy da się na nim znaleźć wszystko. Nie brakuje również specjalnie wykonanych sztućców dedykowanych dzieciom. Niektóre z nich są zrobione ze starannie dobranych materiałów – na przykład z plastiku czy bambusa. Część rodziców nie ma jednak obaw przed tym, aby pod ich ścisłym nadzorem dziecko posłużyło się nożem i widelcem z metalu. Warto jednak kupić zestaw adekwatny do etapu rozwoju oraz możliwości motorycznych dziecka.

Sztućce pełnowymiarowe mogą być zbyt dużym wyzwaniem. Im prędzej maluch pozna sztućce, tym lepiej dla niego Istotne jest samo oswojenie dziecka z takimi przedmiotami jak sztućce. Dzięki temu dostrzeże ono, że spożywanie posiłków wiąże się nierozerwalnie z ich wykorzystaniem. Takie przyzwyczajenia pomogą w kolejnych latach życia, gdy zacznie się od młodych ludzi oczekiwać, że z nożem, widelcem oraz łyżką będą sobie radzić w zasadzie dokładnie tak, jak osoby dorosłe. Potencjał w tym aspekcie jest naprawdę duży i warto zawczasu oswoić dziecko z przedmiotami, które potem będą jego codziennością w ramach wszystkich zjadanych posiłków.

Sztućce typowo dla dzieci, nierzadko mające więcej wspólnego z zabawkami, można potraktować jako wstęp do edukacji w tej materii. Sam kształt i forma oraz kojarzenie ich z jedzeniem ma swoją wartość. Miejmy przy tym na uwadze, że w zdecydowanej większości przypadków pierwszym typem sztućca z jakim dziecko ma do czynienia jest łyżka. Nią wszak zjadane są kaszki oraz rozmaite inne dania podawane przez rodziców. Budowanie pewnych odruchów na pewno jest zadaniem, na które opłaca się poświęcić nieco czasu.

Da to wymierne efekty w zakresie wychowania i wyrabiania podstawowych umiejętności.