Jakie formy do pieczenia ciast wybrać?

Nie ma znaczenia czy pieczemy ciasta co chwilę, czy może robimy to od święta. W każdym z tych przypadków musimy mieć dobrą formę, która pozwoli nam przygotować ciasto odpowiednich rozmiarów, w konkretnym kształcie i jeszcze da nam pewność, że to ciasto z tej formy bez większych problemów wyjmiemy. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę, jeśli szukamy formy do pieczenia?

Z jakiego materiału?

Przede wszystkim musimy wiedzieć, że formy do ciasta proponowane są z różnych materiałów. Możemy wybrać takie z blachy ocynkowanej, ale pamiętajmy, że są podatne na wgniecenia i rdzę, a wypieki z owocami mogą wchodzi w interakcję z nimi. Możemy wybrać takie ze stali nierdzewnej, która są wytrzymałe i trwałe, ale pamiętajmy, żeby wówczas używać do nich specjalnych narzędzi, by nie zniszczyć ochronnej powłoki.

Świetną propozycją są również formy silikonowe, które nie zabierają wiele miejsca, nie przywierają do ciasta, a co się z tym wiąże, bez problemów będziemy mogli je wyjąć z formy. Proponowane są również formy ceramiczne i żaroodporne, jednak pamiętajmy, że są one dość ciężkie, a więc trzeba będzie uważać, aby się nie zbiły.

Różne kształty

Warto wiedzieć, że formy do pieczenia mogą mieć różne kształty. Kwadratowe, prostokątne czy okrągłe to już norma. Ale możemy wybrać takie w kształcie serca, a silikonowe propozycje mogą pozwalać nam na wypieki w kształcie: pociągów, zamków, prezentów, a nawet twarzy ulubionych dziecięcych bohaterów.

To oznacza, że dzięki takim formom bez problemu przygotujemy ciekawe ciasta, które zaskoczą naszych gości nie tylko smakiem, ale również wyglądem. Możemy także skorzystać z form, które mają wyciągane dno. Dzięki temu bez trudu wyjmiemy z nich ciasto, co świetnie sprawdza się w przypadku tortów i tart

. Tak naprawdę warto się zaopatrzyć w kilka różnych form do pieczenia, tak aby mieć pewność, że zawsze znajdziemy taką, która spełni nasze oczekiwania. Do jednych ciast lepiej będą się sprawdzały formy ze stali nierdzewnej, do innych lepsze będą silikonowe, które da się wywinąć, aby ciasto bez problemów z nich wyszło.

Dodatkowo warto mieć formy w różnych wysokościach, bo tutaj też może się okazać, że nie wszystkie ciasta będą miały nam wyrosnąć na kilka centymetrów, a z takich mniejszych form, łatwiej będzie je wyciągnąć. Ceny takich form do ciasta są różne, więc warto znaleźć te najbardziej optymalne propozycje.