Jaki stół do jadalni wybrać?

Jadalnia to miejsce skupiające całą rodzinę. Kluczowym elementem aranżacji wspomnianego pomieszczenia jest oczywiście stół. Podczas wyboru konkretnego mebla nie zapominajmy jednak, że estetyka to nie wszystko. Niezwykle istotną rzeczą są również cechy praktyczne. Przed zakupem warto przemyśleć wiele rzeczy – od stylu, w jakim utrzymany ma być wymarzony model, po jego konstrukcję. Nie bez znaczenia są również wymiary, a szczególności wysokość stołu, która często stanowi swoistą pułapkę.

Klasyczny stół do jadalni – od czego zacząć?                                                                                          

Zanim udamy się na poszukiwania idealnego mebla do jadalni, przyjrzyjmy się przestrzeni, której ma stać się częścią. Jeśli chodzi o teren wokół stołu, pod uwagę zawsze należy brać całą kompozycję, a więc stół wraz z krzesłami. Zbyt duży model może obniżać komfort funkcjonowania w danym wnętrzu, a to jest oczywiście bardzo niepożądane. Małe stoły do jadalni nie muszą oznaczać niedostatecznej przestrzeni użytkowej. Warto jednak podkreślić, że komfort w czasie posiłków jest sprawą nadrzędną. Mebel musi być dostatecznie duży, aby zmieścić podstawową zastawę dla wszystkich domowników. Ile miejsca przy stole na osobę warto wygospodarować? Zasady savoir-vivre są tutaj jasne: 60 cm długości to absolutne minimum. Kwestia szerokości zależy od rozpiętości barków i łokci danego użytkownika. Można zatem przyjąć, że parametr ten powinien przyjmować wartość ok. 50 cm dla osoby dorosłej.

Piękne, okrągłe stoły do nowoczesnych jadalni

Kształt blatu ma ogromne znaczenie. Coraz częściej rezygnujemy z klasycznego, prostokątnego modelu, na rzecz wariantów o owalnej lub okrągłej płycie. Pozbawiony krawędzi stół ma wiele zalet! Świetnie sprawdza się on zarówno w dużych pomieszczeniach, jak i w tych nieco mniejszych. Na pytanie, ile miejsca na stół okrągły warto przeznaczyć, każdy z nas może odpowiedzieć z łatwością. Zasada jest bowiem taka sama, jak w przypadku standardowego wyposażenia. Wokół mebla oraz otaczających go krzeseł, musi znaleźć się dostatecznie dużo przestrzeni pozwalającej na wygodne funkcjonowanie. Na jakie korzyści możemy liczyć, wprowadzając do jadalni okrągły model? Kluczowym atutem jest naszym zdaniem możliwość zaaranżowania większej ilości miejsc siedzących. Jest tak, bowiem pozbawiony krawędzi blat nie daje tak dużych ograniczeń! Podkreślamy jednak, że komfort użytkowników powinien być zawsze na pierwszym miejscu. W przypadku jednorazowego spotkania z przyjaciółmi zasada ta może być jednak nieco naginana.

Polecamy 3 modele stołów okrągłych

Skąd czerpać inspirację? Wybór stołu do jadalni to ważna sprawa, dlatego też przed zakupem dobrze jest zapoznać się z różnymi modelami oraz ich zaletami i wadami. Piękne stoły do jadalni, o efektownych kształtach i formach, mogą zapewnić nam nie tylko maksimum funkcjonalności, ale również spełnienie w kwestiach estetycznych. Wybierając wymarzony model, zwracajmy szczególną uwagę na wymiary. Długość i szerokość mebla to nie wszystko. Standardowo stoły jadalniane mierzą 75 cm wysokości, jednak producenci coraz częściej dochodzą od tej zasady i oferują niestandardowe wartości. W zależności od indywidualnych potrzeb oraz gabarytów krzeseł, które dopełnią dany zestaw, optymalny parametr może być inny dla różnych użytkowników. Kontrolowanie wszystkich wielkości jest zatem kluczem do aranżacyjnego sukcesu!

Zdjęcie główne: Spacejoy / unsplash.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.