Odpowiednia wilgotność powietrza w domu to kwestia, o której często zapominamy. Jest to duży błąd, gdyż warto podkreślić, że ma ona istotny wpływ na samopoczucie, a nawet zdrowie domowników. Poniżej prezentujemy kluczowe rady na to, jak zapewnić sobie właściwe warunki – zachęcamy do zapoznania się z nimi!
Spis treści
Optymalna wilgotność powietrza w domu
Odpowiedź na pytanie, jaka powinna być wilgotność w domu, nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Optymalna wartość musi być bowiem dopasowana do temperatury panującej w pomieszczeniu. Zauważmy, że każdy dom składa się zazwyczaj z co najmniej 3 pokoi o różnym przeznaczeniu. Każdy z nich wykorzystywany jest na inne sposoby, przez co naturalne jest, że warunki w nich panujące mogą być bardzo zróżnicowane. Kolejnym czynnikiem, który powinien zostać uwzględniony w czasie ustaleń optymalnej wartości wilgotności, jest typ przestrzeni. Wyróżniamy dwa – zamknięty lub otwarty. Przedział, w jakim najlepiej czuje się przeciętny człowiek, oscyluje między 40 a 60%, przy założeniu, że temperatura w otoczeniu wynosi około 21 stopni Celsjusza. Warto podkreślić, że każdy z nas może jednak czuć się lepiej w nieco innych warunkach. Nie mniej, podane wartości są swoistym standardem.
Skutki niewłaściwej wilgotności powietrza w domu

Optymalna wartość wilgotności w domu jest istotna zarówno dla naszego zdrowia, jak i samopoczucia. Co ciekawe, jest również ważna z uwagi na jej wpływ na poszczególny elementy wyposażenia otoczenia – od mebli, przez wszelkiego rodzaju akcesoria i dodatki, takie jak ubrania czy sprzęty elektroniczne. Obie skrajności wykazują niekorzystny wpływ – zbyt suche powietrze powoduje dyskomfort w oddychaniu i wysuszenie śluzówki nosa oraz oczu. Może również wpływać na widoczne pogorszenie stanu skóry, a w przypadku alergików – na zaostrzenie objawów alergii na kurz i pyłki. Wszelkie tworzywa i materiały cechujące się zdolnością do absorpcji płynów również są narażone na negatywne skutki. Najlepszym przykładem jest tutaj drewno, które w suchym otoczeniu może się odkształcać, a nawet pękać. Co się dzieje w przypadku, gdy wilgotność w domu jest z kolei bardzo wysoka? W tym przypadku konsekwencje są często widoczne gołym okiem – od nieschnącego prania, po tworzącą się na ścianach pleśń, która jest niezwykle szkodliwa dla człowieka.
W trosce o właściwą wilgotność powietrza
Urządzeniem, które okazuje się niezbędne w celu określenia poziomu wilgotności w domu, jest higrometr. Zdecydowanie warto mieć go pod ręką! Pozwala bowiem w każdej chwili na odczyt, który jest niezbędną informacją. Większość modeli może być przenoszona, dzięki czemu mamy szansę sprawdzenia parametru w dowolnej przestrzeni. To z kolei jest podstawą dla zadbania o odpowiedni poziom cząsteczek wody w powietrzu. Jakie działania warto przedsięwziąć w sytuacji, w której urządzenie wskazuje niedostatecznie dużą liczbę? Rozwiązanie jest bardzo proste – nawilżacz powietrza szybko zażegna taki problem. W przeciwnym przypadku, kiedy w naszym otoczeniu występuje zbyt duża wilgoć, sposoby działania są już nieco bardziej wymagające. W zależności od skali problemu możemy wykorzystać klimatyzator, który zapewnia kontrolę temperatury oraz innych czynników, w tym poziomu wilgoci. Jeśli jednak problemy nie zostanie rozwiązany, skonsultujmy go z osobą, która zaproponuje konkretne, profesjonalne działania.
Zdjęcie główne: Mariana Rascão / unsplash.com