Jak zamontować zasłony na balkonie?

Zewnętrzna przestrzeń wypoczynkowa zwykle budzi jedno kojarzenie – ogród. Nie każdy z nas dysponuje jednak taką przestrzenią wokół domu. Relaks na tarasie bądź balkonie może być równie satysfakcjonujący i przyjemny! Aby zapewnić sobie perfekcyjne warunki do odpoczynku, należy zadbać o odpowiednią osłonę, która chroni nadmierną ilością słońca, deszczem czy podmuchami silniejszego wiatru. Skutecznym rozwiązaniem tego typu problemów są zasłony balkonowe. Jak właściwie je zamontować? Właśnie na to pytanie odpowiemy poniżej!

Zasłony balkonowe – jaki model wybrać?

Przy wyborze zasłonek, które mają zawisnąć poza granicami wnętrza domu, uwagę należy zwrócić przede wszystkim na aspekt praktyczny. Zasłony balkonowe muszą być dopasowane do potrzeb. Jeśli osłona będzie zbyt lekka, wówczas nie sprawdzi się najlepiej np. jako bariera przed słońcem. Co ciekawe, kolor zasłon ma w tym przypadków również spore znaczenie. Jasne odcienie lepiej odbijają promienie i co niemniej ważne, nie nagrzewają się w tak dużym stopniu, jak ciemne. W tej kwestii na szczególną uwagę zasługują również zasłony nowoczesne chroniące przed promieniowaniem UV. Chociaż brzmi to, jak chwyt marketingowy, to warto podkreślić, że istnieją tkaniny cechujące się takimi właściwościami. Bardzo często wykorzystywane są w parasolach przeciwsłonecznych. Takim modelom zdecydowanie warto się przyjrzeć.

Zasłony wodoodporne to opcja uniwersalna. Sprawdzają się w różnych warunkach, przez co mogą pełnić swoją funkcję przez cały rok. W przypadku, kiedy bariera tego typu ma jednak służyć nam np. wyłącznie w okresie letnim, lekkie zasłony mogą okazać się wystarczające. Ich minusem jest fakt, że nie najlepiej sprawdzają się w przypadku silnych podmuchów wiatru. Są jednak opcją doskonałą, jeśli mówimy o zabudowanym balkonie lub tarasie. Co więcej, mogą być wybawieniem w przypadku, kiedy naszą jedyną motywacją jest odgrodzenie od ciekawskich spojrzeń sąsiadów!

Jak zamontować zasłony na balkonie?

Długość zasłon to element, na który zdecydowanie należy zwrócić uwagę przed zakupem. Osłonka nie może być bowiem ani za długa, ani za krótka. Kiedy odpowiedni model znajdzie się już w naszym posiadaniu, przychodzi czas na mocowanie. Montaż zasłon na balkonie przeznaczonych do użytku zewnętrznego jest nieco bardziej skomplikowany od powieszenia tych tradycyjnych, domowych. Pierwszym etapem jest oczywiście wybór sposobu instalacji tkaniny. Do wyboru mamy kilka opcji. Pierwszym i najbardziej tradycyjnym sposobem, jest oczywiście karnisz – dobrze znany nam z domowych wnętrz. Rozwiązanie to sprawdzi się szczególnie dobrze, gdy dysponujemy zabudowanym balkonem – wówczas z łatwością zamontujemy element pomiędzy ściankami. Do wyboru mamy klasyczne modele oraz teleskopowe. Drugi z wymienionych typów jest bardzo wygodny użyciu, a jego montaż nie wiąże się z żadną ingerencją w ściany. Do minusów zaliczamy tu jednak obniżoną trwałość i wysokie prawdopodobieństwo upadku. Oczywiście aspekt ten można nieco zminimalizować, np. decydując się na zasłony balkonowe o niskiej gramaturze.

Mocowanie zasłon lepiej więc oprzeć na klasycznym, przytwierdzanym uchwytami karniszu. Taki wariant z pewnością nie odpadnie podczas wichury. Co ważne, nie wymusza również zakupu konkretnych zasłonek.

Zasłony tarasowe – alternatywny sposób na montaż

Czy da się zamontować zasłony inaczej niż na karnisz? Oczywiście! Alternatywnym sposobem są szyny sufitowe, które sprawdzają się jednak tylko w przypadku balkonów, które są odgraniczone również od góry. Oczywiście montaż jest w tym przypadku nieco bardziej czasochłonny, ale efekt z pewnością jest tego wart. Zasłona ogrodowa w tym przypadku musi być jednak montowana na tak zwanych żabkach. Modele na szelkach nie sprawdzą się tutaj najlepiej.

Warto podkreślić, że bez względu na to, czy mówimy o karniszu, czy może o szynie, w sklepie należy zawsze szukać danego produktu na dziale ogrodowym. Modele dedykowane do domu nie sprawdzają się na dworze. Skrajne warunki atmosferyczne sprawiają, że konstrukcja musi być odporna nie tylko na słońce, ale również na działanie wody i wilgoci.

Zdjęcie główne: Annie Spratt / unsplash.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.