Jak ustawić narożnik w salonie?

Aranżacja strefy wypoczynkowej to nie lada wyzwanie. Najważniejszym jej elementem jest oczywiście wygodne i przestronne siedzisko, na którym czas spędza cała rodzina. Z racji pokaźnych gabarytów, strategii komponowania mebla w tej wyjątkowej przestrzeni jest kilka. Jak ustawić narożnik w salonie? Mamy na to kilka pomysłów – zachęcamy do ich poznania!

Jak ustawić narożnik w małym pokoju?

O optymalnym miejscu do ustawienia narożnika decyduje wiele aspektów. Efekt końcowy aranżacji salonu powinien być nie tylko atrakcyjny dla oka, ale przede wszystkim funkcjonalny. Niedopuszczalne jest, aby nasz mebel utrudniał komfortowe przemieszczenie się po pokoju. Właśnie dlatego najczęściej decydujemy się na umieszczenie siedziska pod ścianą lub oknem. Umiejscowienie pokaźnych wymiarów wyposażenia na obrzeżach pomieszczenia często stanowi rozwiązanie optymalne, które pozwala zachować puste centrum – a jak powszechnie wiadomo, nieprzytłoczony nadmierną ilością wyposażenia środek pokoju sprzyja poczuciu przestronności. W przypadku małych pomieszczeń jest to bardzo ważne! Jeśli zatem nasz pokój dzienny cechuje się niewielkimi wymiarami, to ustawienie narożnika pod oknem lub ścianą, jest jednym z najlepszych pomysłów, jaki możemy zarekomendować.

Aranżacja narożnika w dużym salonie

Wkomponowanie narożnika w pokój dzienny o dużym metrażu jest oczywiście znacznie prostsze od aranżacji mebla w małym wnętrzu. Co więcej, w takiej sytuacji mamy więcej możliwości, z którym możemy wybrać rozwiązanie najbardziej wpisujące się w nasze upodobania. Poniżej prezentujemy kilka sprawdzonych pomysłów na to, jak ustawić narożnik w salonie o pokaźnych wymiarach:

narożnik po środku pokoju - na przeciwko TV
Narożnik na środku pokoju – zdj. Spacejoy / unsplash.com
  • prywatne kino domowe – aranżację dużych pomieszczeń warto oprzeć na podziale wnętrza na konkretne strefy. Część wypoczynkowa z narożnikiem w roli głównej może zostać zaprojektowana tak, aby sprawiać wrażenie centrum pokoju. W tym celu wystarczy ustawić stolik RTV pod wybraną ścianą, a następnie w odpowiedniej odległości od ekranu telewizora, dodać do kompozycji nasze siedzisko. Narożnik znajdzie się wówczas w samym lub nieopodal centrum. W przypadku dużych pomieszczeń nie stanowi to jednak zagrożenia dla niekorzystnego efektu wizualnego;
Duży narożnik przy ścianie
Duży narożnik w rogu pokoju – zdj. Adam Winger / unsplash.com
  • z racji charakterystycznej budowy, ale także zgodnie ze swoją nazwą, siedzisko narożne świetnie prezentuje się umiejscowione w wybranym rogu. Zaoszczędzona w tym przypadku przestrzeń na środku pokoju może zostać wykorzystana na przykład do zaaranżowania zestawu stolików kawowych i dużego dywanu typu shaggy;
Narożnik we wnęce
Narożnik we wnęce – zdj. Adam Winger / unsplash.com
  • jeśli w naszym pokoju dziennym występuje wnęka, wówczas narożnik może się okazać sprytnym pomysłem na wykorzystanie tej przestrzeni. Na rynku dostępne są modele szerokie oraz cechujące się nieco mniejszymi wymiarami. Dzięki temu znalezienie odpowiedniej wielkości mebla nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać!

Jak ustawić narożnik w salonie połączonym z kuchnią?

Współczesne budownictwo coraz częściej opiera się na przestrzeniach pozbawionych nadmiernej liczby ścian. Salon łączony z kuchnią zdecydowanie nikogo już dzisiaj nie dziwi. Podstawową zasadą aranżacji pomieszczeń wielofunkcyjnych, takich jak wspomniane, jest stosowanie mniej lub bardziej wyrazistych podziałów. Czy narożnik może nam pomóc w uzyskaniu takiego efektu? Jak najbardziej! Siedzisko o charakterystycznej konstrukcji przypominającej literę ,,L’’ lub ,,U” może stać się swoistą ścianką działową, która wyraźnie oddzieli od siebie wspomniane strefy. Wykorzystanie mebla w tej funkcji jest również bardzo proste, gdyż w praktyce wystarczy umieścić siedzisko w miejscu, w którym jedno z pomieszczeń przechodzi wizualnie w drugie.

Narożniki dostępne na: https://yourhomestory.com.pl/narozniki

Zdjęcie główne: Sven Brandsma / unsplash.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.