Jak ustawić meble w salonie?

Ustawienie kanapy w salonie nie zawsze jest prostym zadaniem. Nie mniejsze wyzwanie stanowi również rozmieszczenie wszystkich pozostałych elementów wyposażenia. Nieustawny kształt pomieszczenia lub całkowicie otwarta przestrzeń dzienna może wymusić na nas nietypowy rozkład mebli – szczególnie wtedy, kiedy pragniemy podzielić przestrzeń na kilka stref. O tym, jak ustawiać sprzęty, aby wnętrze było estetyczne i funkcjonalne, dowiesz się z poniższego tekstu.

Jak ustawić kanapy w salonie?

Strategii na aranżację dużych mebli wypoczynkowych w pokoju dziennym można wymienić kilka. Najbardziej powszechna metoda obejmuje wyznaczenie centrum, w którym to ustawiane jest następnie siedzisko. Nie w każdym salonie pomysł ten okazuje się jednak dobrym rozwiązaniem.  W większości małych pomieszczeń zdecydowanie lepiej sprawdza się układ bazujący na obrzeżach. Aranżowane blisko ścian sprzęty sprawiają, że pokój nie jest przytłoczony, a przez to jawi się jako przestronny. Metraż to zatem jeden z kluczowych wyznaczników, do których warto dostosować położenie siedziska i innych wielkogabarytowych mebli.

Jak ustawić meble w salonie - dwie kanapy
Jak ustawić meble w salonie – dwie kanapy – zdj. Loewe Technology / unsplash.com

Mówiąc o aranżacji sofy lub innego mebla wypoczynkowego, nie sposób nie wspomnieć także o wpływie kształtu samego siedziska oraz liczbie i rodzaju wyposażenia. Kolejnym elementem, na który warto zwrócić uwagę, jest efekt praktyczny, jaki chcemy uzyskać. Jeśli zależy nam na stworzeniu strefy towarzyskiej, na którą składać się będą dwie kanapy w salonie, wówczas do planowania należy podejść inaczej niż w przypadku komponowania tradycyjnego kina domowego dla dwojga domowników.

Centrum towarzyskie w spokoju dziennym – jak rozplanować układ mebli?

Aby zorganizować w salonie przestrzeń towarzyską, w której bez problemu ugościmy licznych gości, wówczas pod uwagę warto wziąć różne możliwości w zakresie mebli i ich układu. Naszym zdaniem doskonałym pomysłem na zaaranżowanie tego typu pomieszczenia, jest wykorzystanie sofy wzbogaconej o fotel. Wieloosobowe oraz jednoosobowe siedzisko zapewnia mnóstwo komfortowego miejsca, sprzyjającego długim posiedzeniom w gronie najbliższych.

Ciekawe możliwości zapewnia nam również sofa w kształcie litery U. Przestronne siedzisko może zagwarantować miejsce dla kilku osób. Umieszczone przodem do telewizora, to pewność komfortowego dialogu ze znajomym, ale także wygodnego obszaru do wypoczynku w gronie rodziny np. w ramach seansu filmowego. Ten poniekąd zamknięty kształt mebla znakomicie sprawdza się również w roli swoistej ścianki działowej w przestrzeni łączonej, takiej jak np. salon z jadalnią. Wyposażenie wystarczy wówczas umieścić na skraju obu stref, dzięki czemu dojdzie do optycznego rozłamu części.

Planowanie układu mebli w małym salonie

Jak ustawić meble w salonie - narożnik w kształcie litery L
Jak ustawić meble w salonie – narożnik w kształcie litery L – zdj. Spacejoy / unsplash.com

Jeśli mamy do czynienia z niewielkim salonem i pragniemy maksymalnie wykorzystać ograniczoną przestrzeń, wówczas niezwykle praktycznym rozwiązaniem, które gwarantuje dużo miejsc siedzących, jest sofa w kształcie L, zwana również narożnikiem. Umieszczając ją w rogu pomieszczenia, mamy pewność co do optymalnego wykorzystania niewielkiego metrażu. Jest to naszym zdaniem dobra alternatywa dla klasycznego układu, składającego się z trzyosobowej kanapy i stolika kawowego.

Kącik do czytania

W przypadku większych, otwartych pomieszczeń, dysponujemy ogromnym potencjałem, który warto wykorzystać. Jeśli nasz salon mieści strefę wypoczynkową i wciąż pozostaje w nim sporo miejsca, to warto wzbogacić go o kącik do czytania. Domowa biblioteczka wypełniona regałami z książkami nadaje pomieszczeniu elegancji, a także zapewnia domownikom przestrzeń doskonałą do indywidualnego relaksu. Najlepszy efekt osiągniemy łącząc klasyczny, brązowy fotel, z wysoką lampą stojącą, która wyraźnie oświetli czytaną lekturę. Do tego warto dodać niewielki stolik kawowy, na którym znajdzie się miejsce dla kubka gorącej herbaty. Alternatywnie, w przypadku bardziej nowoczesnych wnętrz, warto rozważyć modernistyczny, szary fotel, otoczony wielostopniowymi regałami o industrialnym wykończeniu.  Do tego wystarczy kolorowy dywan i kącik czytelnika jest gotowy!

Zdjęcie główne: Technology / unsplash.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.