Jak pozbyć się zapachu z pralki

Pralka to istne wybawienie, które ratuje nas od pracochłonnego, ręcznego czyszczenia ubrań. W większości domów mamy komfort użytkowania urządzenia tego typu. Warto jednak dodać, że proces ten cechują drobne wady, wśród których zdecydowanie dominuje nieprzyjemny zapach z pralki. Jak się go pozbyć szybko i skutecznie? Temu poświęcamy poniższy wpis, zachęcamy do lektury!

Nieprzyjemny zapach z pralki – przyczyny

Zanim przedstawimy sposoby na to, jak pozbyć się zapachu z pralki, przyjrzyjmy się najczęstszym przyczynom powodującym opisywany problem. Częstym błędem, który powoduje powstawanie nieprzyjemnej woni, jest niewłaściwe dbanie o urządzenie. Pamiętajmy, że po praniu bęben powinien pozostać przez jakiś czas otwarty, aby resztki wilgoci znajdujące się w środku, mogły swobodnie wyparować. Zamykając wieko bezpośrednio po wyjęciu mokrych ubrań, przyczyniamy się do stworzenia warunków doskonałych dla rozwoju pleśni, która jest często bezpośrednią przyczyną zapachu. Kolejnym, równie popularnym zaniedbaniem, są odkładające się resztki detergentów w szufladce przeznaczonej do wsypywania proszku i wlewania płynów. Im więcej warstw takich pozostałości, tym większa szansa na powstanie nieprzyjemnego zapachu.

Wymienione powody można uznać za powierzchowne. Sposoby na poradzenie sobie z nimi są bardzo proste do wprowadzenia. Warto jednak wiedzieć, że niekiedy przyczyna leży nieco głębiej. Filtr to element, na którym osadzają się różnego rodzaju zabrudzenia – od włosów, przez kurz itp. Jeśli jest on silnie zanieczyszczony, to jego zapach wydobywający się z pralki może być bardzo nieprzyjemny.

Jak pozbyć się zapachu z pralki? Domowe sposoby

W zależności od przyczyny, sposoby na nieprzyjemny zapach z pralki mogą być nieco inne. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby przed przystąpieniem do czyszczenia poznać źródło problemu. Warto dodać, że odpowiednie i regularne dbanie o urządzenie działa jak najlepsza metoda, gdyż jest to czysta profilaktyka. Zadbajmy zatem o wyrobienie właściwych nawyków towarzyszących czyszczeniu ubrań. Po każdym praniu wietrzmy bęben oraz minimum raz w tygodniu umyjmy szufladkę na detergenty. Jeśli jednak okaże się, że kroki te okazały się niewystarczające, a z pralki wyłania się nieprzyjemna woń, wówczas mamy do dyspozycji kilka sprytnych sposobów na zaradzenie takiej sytuacji. Do wyczyszczenia rur oraz bębna wystarczy nam soda oczyszczona. Ponieważ często używamy jej w kuchni, większość z nas posiada ją w swoim domu. Jak wykorzystać sodę w praktyce? Wystarczy wsypać ¾ szklanki do szufladki, w miejsce na proszek, a następnie ustawić program z najwyższą temperaturą. Alternatywnie możemy wykorzystać także inny składnik, który również znajdziemy w kuchni. Ocet także radzi sobie z czyszczeniem i usuwaniem zapachu, a co więcej, doskonale odkamienia poszczególne fragmenty urządzenia!

Uporczywy zapach z pralki – pomoc ze sklepu

Jeśli wymienione powyżej sposoby okażą się niewystarczające, wówczas musimy sięgnąć po chemię dedykowaną do czyszczenia pralek. W sklepach bez problemu znajdziemy środki odpowiednie do tego typu zadania. Pamiętajmy również, że filtr urządzenia powinien być co jakiś czas czyszczony w sposób ręczny. Jeśli nie chcemy sami rozkręcać konstrukcji i ryzykować jej uszkodzeń, wówczas możemy zatrudnić w tym celu odpowiedniego specjalistę, który z pewnością szybko sobie z tym poradzi.

Zdjęcie główne: Annie Spratt / unsplash.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.