Jak dobrze oświetlić ogród. Poradnik oświetlenia ogrodu

Oświetlenie w ogrodzie ma tak naprawdę dwie funkcje do spełnienia. Z jednej strony ma dawać poczucie bezpieczeństwa, abyśmy mogli spokojnie dotrzeć od furtki do drzwi domu, ale z drugiej ma sprawić, że wieczorem nasza posesja będzie prezentowała się ładniej i przytulniej. Dlatego tak ważne jest to, abyśmy się z astanowili, jaki rodzaj oświetlenia będzie dla nas najlepszy, który najbardziej nam się podoba i w który powinniśmy zainwestować.

Lampy stojące czy wbudowane w podłoże?

Przede wszystkim warto się zastanowić, jakiego typu lampy chcemy zamontować w naszym ogrodzie. Czy mają to być lampy stojące, które będą oświetlały nasz podjazd i ogród z góry, czy może chcemy, aby były one oświetlone od dołu i wówczas powinniśmy zainwestować w lampy, które mogą być wbudowane w podłoże? Stojące nie tylko zapewnią nam dobre oświetlenie ogrodu, ale także staną się jego dekoracją, zwłaszcza jeśli wybierzemy takie ozdobne. Znowu wbudowane w podłoże nie będą zabierały przestrzeni, a wybierając specjalnie wzmacniane spokojnie będziemy mogli po nich chodzić, a nawet jeździć samochodem.

Odpowiednie podłączenie

Czy wybierzemy jedne czy drugie lampy, będziemy musieli dopilnować, aby została do nich podciągnięta odpowiednia instalacja. To oznacza, że musimy zobaczyć, w jaki sposób podciągnąć odpowiednie kable, tak aby nie uszkodzić innych sieci biegnących przez nasz ogródek. Dodatkowo będziemy musieli się liczyć z jego przekopaniem, a to oznacza, że rozmieszczenie lamp powinniśmy zacząć planować na samym początku, tak aby nie niszczyć gotowego ogrodu.

Trzeba się również zastanowić, jaką moc ma mieć nasze oświetlenie w ogrodzie. Z jednej strony ma nam dawać poczucie bezpieczeństwa, ale z drugiej nie powinno świecić zbyt mocno, aby nie przeszkadzało naszym sąsiadom. Warto także zadbać o to, aby lampy były tak ustawione, by świeciły na nasz ogród, a nie na posesję obok nas, bo to również może przeszkadzać.

Warto pomyśleć, czy w ogrodzie chcemy mieć oświetlony tylko podjazd i ścieżkę do domu? A może chcemy oświetlić jakieś szczególne rośliny, które się w nim znajdują, albo skalniak, który tak pieczołowicie szykowaliśmy? Jeśli dobrze zaplanujemy oświetlenie ogrodu, to może się okazać, że w nocy będzie się on prezentował równie pięknie jak w dzień, jednocześnie dając nam niezbędne poczucie bezpieczeństwa.