Jak dobrać narzutę na sofę?

Nieodzownym elementem wyposażenia salonu jest siedzisko wypoczynkowe. Często wyznacza ono centrum pomieszczenia, dlatego jego prezentacja powinna być estetyczna i zadbana. Jednym z najpopularniejszych dodatków, dzięki którym każdy mebel prezentuje się nieskazitelnie, jest narzuta na sofę. Jak ją dobrać? Podpowiadamy poniżej!

Różne oblicza narzuty na sofy do salonu

Wybór odpowiedniego okrycia dla naszych mebli wypoczynkowych warto rozpocząć od ustalenia kilku faktów. Niepodważalne jest to, że stanowią one akcesorium dekoracyjne, ale również praktyczne. Kwestie estetyczne są oczywiste – tkanina nie tylko ma szansę wydobyć z sofy to, co w niej najpiękniejsze, ale w pewnym stopniu oddziałuje również na całe otoczenie mebla. Im śmielszy kolor samego siedziska, tym teoretycznie nieco mniej możliwości w kwestii wyboru barwy dodatku. Warto jednak podkreślić, że ważny jest również kontekst mebla – a więc całe pomieszczenie, w którym się znajduje. Dla przykładu – grafitowa sofa daje nam bardzo szerokie pole dla kreatywności. Szarość znakomicie komponuje się z najrozmaitszymi barwami. Fani klasyki mogą postawić tutaj na jasny popiel lub odcienie pastelowe, takie jak róż. Jeśli jednak otoczeniem, w jakim znajduje się szara sofa, jest industrialny salon, w którym dominują monochromatyczne akcenty bazujące na czerni, bieli oraz ich pochodnych, wówczas może się okazać, że siedzisko warto otoczyć barwą nieco bardziej wyrazistą. Narzuta na sofę w odcieniu butelkowej zieleni lub modnej musztardy doda całemu pomieszczeniu świeżości i wyrazu!

Jak dobrać narzutę na sofę
Jak dobrać narzutę na łóżko – zdj. Spacejoy / unsplash.com

Funkcjonalne i piękne narzuty na sofy

W kwestiach praktycznych okazuje się, że narzuta na sofę ma nam naprawdę sporo do zaoferowania! Okrycie znakomicie zabezpiecza tapicerkę mebla przed różnego rodzaju uszkodzeniami i zabrudzeniami. W końcu większość z nas uwielbia maratony filmowe z przekąskami, a kino domowe najlepiej ogląda się właśnie z poziomu komfortowego siedziska. Aby zapewnić sobie gwarancję, co do funkcji tego typu, dobrze jest postawić na narzutę dwuwarstwową lub cechującą się grubą tkaniną. Nie bez znaczenia jest tu również samo włókno. W tworzywa sztuczne, takie jak poliester, plamy zazwyczaj wnikają bardzo powoli, przez co czyszczenie ich z ewentualnych zabrudzeń jest szybkie i bezproblemowe. Sam sposób prania rekomendowany przez producenta to także ważny wskaźnik. Przed zakupem modelu upewnijmy się, że wybrany model może być czyszczony w pralce. Ręczna przepierka grubej i ciężkiej tkaniny to zadanie pracochłonne, na które większość z nas nie ma po prostu czasu i chęci.

Jak dobrać narzutę na łóżko lub sofę?

Wiemy już, że narzuta na sofę to element nie tylko dekoracyjny, ale również praktyczny. Jak zatem właściwie dobrać ten dodatek? Tym, co jako pierwsze zazwyczaj przemawia do nas w trakcie zakupu akcesoriów tekstylnych tego typu, jest atrakcyjny wygląd. Nie polegajmy jednak wyłącznie na wzroku. W końcu na walory funkcjonalne, które omówiliśmy nieco wyżej, wpływ ma wiele aspektów. Przyglądając się wybranemu produktowi, sprawdźmy koniecznie skład materiałowy tkaniny. Jeśli oczekujemy, że narzuta będzie ochraniać nasz mebel przed plamami, to najbardziej pożądanym włóknem będzie sztuczne, na przykład poliestrowe. Kolejnym elementem jest instrukcja dotycząca czyszczenia – tutaj zdecydowanie również warto rzucić okiem. Jeśli producent dopuszcza pranie w pralce, wówczas możemy być pewni, że regularne usuwanie zanieczyszczeń nie będzie dla nas problemem. W przypadku, gdy na metce znajdziemy informację, że wykorzystanie maszyny piorącej nie jest wskazane, musimy liczyć się z tym, że oczyszczanie materiału zajmie nam nieco więcej czasu.

Dobierając kolor samej narzuty, zwracajmy uwagę nie tylko na barwę mebla, którego tkanina będzie ozdobą, ale również na akcenty widoczne w otoczeniu. Granatowa sofa dobrze komponuje się ze stonowanymi odcieniami. Jeśli jednak całe pomieszczenie bazuje na monochromatycznych barwach, to nasz dodatek może stanowić akcent przełamujący monotonię. Śmiało postawmy wówczas na narzutę w odcieniu pasującym nie tylko do mebla, ale również całego otoczenia.

Zdjęcie główne: Bence Balla-Schottner / unsplash.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.