Jak dobrać drzwi do stylu wnętrza?

Projektowanie wnętrz to sztuka, w której każdy element odgrywa ważną rolę. Na etapie planowania przyszłej aranżacji często zapominamy o tym, że drzwi stanowią integralną część kompozycji. W jaki sposób dobrać ten pomijany element tak, aby współgrał z resztą wyposażenia i ogólnym konceptem dekoratorskim? Właśnie o tym jest poniższy wpis – poznaj style drzwi i metody ich dopasowania do wnętrza!

Modne wnętrze w stylu boho

Duża dawka dowolności, bogactwo wzorów i stonowana paleta barw – styl boho to prawdziwa gratka dla fanów niebanalnych połączeń. W ostatnich latach coraz częściej pozwalamy sobie na otoczenie cechujące się tym wyjątkowym dekorem. Z czym kojarzymy wnętrza boho? Cechą rozpoznawczą jest tu zdecydowanie drewno. Szlachetny w swym wyrazie surowiec pojawia się w kompozycjach zarówno w postaci mebli, jak i dodatków. Jeśli więc nasz pokój bazuje na tym frywolnym stylu, to doskonałym dopełnieniem kompozycji będą drzwi wykończone na wzór drewna. Odcień powinien być dopasowany na przykład do dominującej we wnętrzu barwy. Dzięki temu aranżacja będzie spójna i harmonijna. Chcąc spotęgować efekt, postawmy na drzwi przesuwne, które już od progu wprowadzą nas w magiczny, ciepły klimat wnętrza!

Styl rustykalny – aranżacyjna podróż w czasie

Wnętrza i aranżacje bazujące na stylu rustykalnym cieszą się coraz większą popularnością. W przypadku kompozycji tego typu warto postawić na klasykę – tradycyjne drzwi zawiasowe doskonale wpiszą się w klimat sielskiego pomieszczenia. W kwestii kolorystyki najlepiej jest postawić na naturalne brązy. Naszym zdaniem na szczególną uwagę zasługują tu odcienie ciemniejsze oraz motyw postarzanego drewna. Detalami, które powinny pojawiać się na drzwiach rustykalnych, są elementy takie jak: metalowe okucia oraz widoczne gołym okiem łączenia desek (np. pod różnym kątem). Te pozornie nieistotne akcenty zjawiskowo potęgują walory wizualne oraz stanowią wyraźne odniesienie do stylu rustykalnego.

Szyk i elegancja w stylu glamour

Styl glamour jednoznacznie kojarzony jest z elegancją, a czasami wręcz bogactwem. Kompozycje bazujące na tej estetyce najczęściej przepełnione są bielą, którą dopełniają wyraziste akcenty z połyskującego srebra. W aranżacjach glamour jest też miejsce dla odcieni intensywnych, jednak w kwestii drzwi zdecydowanie lepiej jest postawić na klasykę. Minimalistyczne, białe z chromowanymi elementami doskonale zgrają się z jasną oprawą wnętrza. Jeśli jednak chcemy, aby już od progu witał nas styl typowy dla glamour, to postawmy na wrota wzbogacone o wyraziste frezowanie. Symetryczne wgłębienia o wielowymiarowej głębokości doskonale skomponują się z bogatymi zdobieniami znajdującymi się w danym wnętrzu. Osoby, które chcą iść na całość, mogą postawić na drzwi wzbogacone o dekoracyjny uchwyt, taki jak finezyjnie ukształtowana klamka lub owalna gałka.

Diabeł tkwi w szczegółach

Styl drzwi to temat poruszany bardzo rzadko. W procesie aranżacji wnętrz warto pamiętać, że każdy szczegół ma swoje unikatowe znaczenie dla efektu. Z tego względu nawet wrota oddzielające poszczególne pomieszczenia powinny być dopasowane do konceptu naszego otoczenia. Tylko wówczas możemy mieć pewność, że nasz dom będzie zjawiskowo urządzony – i to pod każdym względem!

Zdjęcie główne: Nastuh Abootalebi / unsplash.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.