Firany do sypialni i salonu. Jakie wybrać firany na małe okno, a jakie na duże.

Na ostateczny wystrój wnętrz wpływ ma wiele różnych czynników. Do jednych z nich należą firany, które powiesimy w oknach. W zależności od tego na co się zdecydujemy, może się okazać, że dodadzą one lekkości, albo sprawią, że dane pomieszczenie będzie się prezentowało ponuro. Dlatego też, warto się zastanowić, jakie firany powinniśmy wybrać, tak aby odpowiednio dopasować je do danego pomieszczenia. Co więcej, powinny one być również dobrane do wielkości okna, jego wysokości, jak i do ogólnego wystroju danego pomieszczenia.

Na co zwrócić uwagę

Jeżeli wybieramy się na zakupy, które mają zakończyć się zdobyciem nowych firan, to przede wszystkim musimy się zastanowić jakie mają one być. Jeśli mamy duże okno, które sięga do samej podłogi, to też powinniśmy mieć długie firany. Mogą się one kończyć kilka centymetrów nad podłogą, ale możemy zdecydować się również na takie, które będą trochę dłuższe i wówczas swobodnie na tej podłodze będą leżały. Druga opcja lepiej się sprawdzi przy oknach, których nie będziemy otwierać jak szeroko i przy takich, gdzie nie ma wyjścia na balkon czy na taras.

Jeśli w danym pomieszczeniu mamy parapet, albo nasze okno kończy się znacznie nad podłogą, to warto kupić krótsze firany. Wówczas nie będą nam one pomniejszały wizualnie pokoju, a dodatkowo też podkreślą samo okno i staną się jego dekoracją.

Z dekoracjami czy bez?

Firana powinna być zwieńczeniem całej aranżacji danego pomieszczenia. Dlatego właśnie warto ją dopasować do jego wystroju. Jeśli mamy salon czy sypialnię w jasnych barwach, to spokojnie możemy się pokusić o firanę, która będzie miała kolorowe wstawki, bo wówczas ożywimy całe pomieszczenie, dodamy mu trochę pazura. Z drugiej strony, jeśli w naszym pokoju jest kolorowo, to lepszą decyzją będzie wybranie zasłon białych, bez żadnych kolorowych dodatków, choć to nie oznacza, że muszą być gładkie. Mogą mieć jakiś delikatny haft, jednak powinien być on w kolorze firany i praktycznie nie powinien się zbyt mocno rzucać w oczy. Warto popatrzeć na długie i krótkie firany, aby móc powiedzieć, które lepiej będą pasowały do naszych wnętrz. Najważniejsze jest to, aby ładnie się one prezentowały, dobrze się układały i żeby faktycznie stały się one ozdobą okna, w którym zostaną powieszone.

Tym bardziej, że z jednej strony mają zdobić, a z drugiej mają nas trochę osłaniać przed światem zewnętrznym.