Czym przykryć stół w salonie?

Długie, ciężkie i jednobarwne obrusy coraz częściej ustępują miejsca nakryciom o nieco bardziej nowoczesnej formie. Bieżniki zdecydowanie królują w naszych salonach i jadalniach. Lekka i zasłaniająca tylko fragment mebla tkanina przyciąga spojrzenia najróżniejszymi wzorami. Ta nowoczesna dekoracja pozwala nam cieszyć się zarówno dekoracyjnym dodatkiem tekstylnym, jak i walorami samego wyposażenia. Jak ułożyć bieżnik na stole? Poniżej zdradzamy sprawdzone sposoby!

Nowoczesne nakrycie stołu z bieżnikiem w roli głównej

Pomysłów na wykorzystanie bieżnika w funkcji stylowej dekoracji jest kilka. Dodatek tekstylny tego typu może być łączony z innymi akcesoriami, takimi jak obrus czy materiałowe serwety. Zdecydowanie najczęściej decydujemy się jednak na wykorzystanie go w wersji solo. Efekt, jaki możemy uzyskać po zaplanowaniu konkretnej kompozycji i wybraniu odpowiedniego modelu warto dostosować nie tylko do aranżacji wnętrza, ale także samego stołu oraz okazji, dla której nakrycie będzie oprawą. Na co dzień rekomendujemy wykorzystanie bieżnika jako jedynej formy dekoracji blatu. W przypadku przyjęć i uroczystych obiadów w gronie przyjaciół lub rodziny, zdecydowanie warto sięgnąć po dodatkowe akcesoria.

Sprawdzone sposoby na bieżnik

Istnieją dwie główne metody na to, jak ułożyć bieżnik na stole:

  • wzdłuż linii blatu – jest to zdecydowanie najbardziej popularny sposób aranżacji bieżnika. Decydując się na niego, zadbajmy o to, aby nasz dodatek cechowała odpowiednia długość. Dokładnie tak jak w przypadku obrusów, tutaj również materiał powinien zwisać z powierzchni blatu na minimum 20 – 25 cm. Możemy oczywiście zdecydować się również na wariant z dorównaniem krawędzi bieżnika do płyty, jednak naszym zdaniem efekt wizualny jest w tym przypadku nieco mniej atrakcyjny;
  • w po przek długości – ten sposób to propozycja, którą rekomendujemy do stołów o długiej płycie. Jeśli nasz blat przekracza 120 cm długości, to możemy pokusić się o zaaranżowanie nie jednego, ale dwóch bieżników! Ciekawym sposobem jest również umiejscowienie tych dodatków dokładnie na linii krzeseł. Efekt takiego układu jest bardzo stylowy i nowoczesny.

Jak ułożyć bieżnik na stole na czas uroczystych okazji?

Na wszelkiego rodzaju wyjątkowe okazje polecamy wykorzystanie bieżnika w zestawieniu z jednokolorowym, dopasowanym kolorystycznie obrusem. Jako uniwersalną podstawę możemy zarekomendować dodatek tekstylny o białej barwie. Śnieżny kolor zdecydowanie kojarzy się z elegancją, dlatego sprawdzi się on szczególnie dobrze w sytuacjach, w których zależy nam na naprawdę stylowej i niecodziennej oprawie uroczystego obiadu lub kolacji. Jeśli jednak okazja nie jest aż tak wyjątkowa, to obrus w odcieniu beżu lub jasnej szarości może okazać się strzałem w dziesiątkę. Co jednak z bieżnikiem, jak dobrać odpowiedni wzór? Najbezpieczniejszą opcją będzie oczywiście model jednobarwny. Chcąc dodać naszej oprawie nieco charakteru, ale w sposób subtelny i wciąż gustowny, postawmy na materiał o lekkim wzorze. Połyskujący motyw geometryczny przyciągnie spojrzenia, jednak nie odwróci tym samym uwagi od zasadniczych elementów, takich jak zastawa.

Modne bieżniki na stół – jak dobrać perfekcyjne nakrycie?

Podkreślmy, że zagadnienie dotyczące tego, jak ułożyć bieżnik na stole, to niejedyna kwestia, którą należy rozważyć przed rozpoczęciem aranżacji powierzchni blatu. Wzór, rodzaj materiału oraz wielkość, to kluczowe elementy wpływające na odbiór wizualny samego dodatku, ale także całokształtu naszej kompozycji. Na rynku dostępne są niezliczone wzory, które wpiszą się w upodobania wszystkich – zarówno minimalistów, jak i osób ceniących silnie dekoracyjne akcenty. Pamiętajmy jednak, że dodatek tego typu ma być ozdobą, a nie elementem dominującym. Na wyrazisty wzór możemy sobie pozwolić w sytuacji, gdy wszelkie pozostałe elementy są jednobarwne i stonowane. Doskonałym dopełnieniem bieżnika o tropikalnym princie w nasyconych barwach będzie zastawa w białym lub kremowym odcieniu. Takie połączenie będzie atrakcyjne dla oka, ale z całą pewnością wciąż gustowne!

Zdjęcia: Євгенія Височина / unsplash.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.