Cegła retro – czy pasuje do nowego mieszkania?

Cegła retro na ścianę to oryginalny i pełen charakteru element dekoracyjny chętnie wykorzystywany w salonach. Czy tak wyrazisty motyw to jednak dobry pomysł do pachnącego nowością mieszkania? Naszym zdaniem jak najbardziej! Poniżej prezentujemy sprawdzone sposoby na wprowadzenie tej wyjątkowej stylistyki do domowego zacisza.

Retro cegła w nowoczesnych wnętrzach

Nie dajmy się zwieść nazewnictwu sugerującemu staroświecki styl. Chociaż prawdą jest, że motyw ten nawiązuje do klasyki, to w nowoczesnym ujęciu znajduje swoje zastosowanie również w kompozycjach typowo modernistycznych. Cegła retro na ścianę wprowadzana jest we wnętrza w nieco inny sposób, niż miało to miejsce kilka dekad temu. Warto podkreślić, że w przeszłości motyw ten był niekiedy koniecznością, gdyż ze względów finansowych nie każdy decydował się na przykrywanie warstwy cegieł np. z pomocą tynku. Domy budowane współcześnie rzadko kiedy bazują na ścianach powstałych z tych drobnych elementów. Oznacza to, że chcąc wprowadzić do otoczenia wymarzony motyw, musimy zadbać o niego od podstaw. W przypadku starych budynków możliwe jest zbicie części tynku, która przykrywa szlachetną cegłę – we współczesnych mieszkaniach jest to niestety niemożliwe.

Decydując się na wprowadzenie motywu cegły do naszego domu, nie musimy martwić się o czasochłonne murowanie poszczególnych części wnętrza. Taka technika nie tylko nie ma większego sensu, ale zabierałaby również znaczną część metrażu pomieszczenia. Najpopularniejszym, znacznie szybszym oraz dużo tańszym sposobem jest postawienie na gotowe płyty wzbogacone o wzór łudząco podobny do murowanej ściany. W sklepach budowlanych bez problemu znajdziemy produkty umożliwiające osiągnięcie takiego efektu.

Cegła retro na ścianę – jak wprowadzić do domu?

Zanim udamy się na zakupy budowlane, rozstrzygnijmy kwestie zasadnicze, do których należy przede wszystkim sposób wykończenia ściany. W ofercie sklepów mamy do dyspozycji przede wszystkim drobne płytki i panele dekoracyjne oraz kompaktowe panele o formie kwadratu lub prostokąta. Oczywiście retro cegła możne zdobić nasze otoczenie także pod postacią okleiny, jednak ten sposób zdecydowanie nie daje tak spektakularnych efektów. Sekret piękna tkwi tu w wielowymiarowości, której płaski arkusz nie jest w stanie oddać.

Kolejnym kluczowym elementem jest wybór koloru. W kompozycjach industrialnych doskonale sprawdza się motyw klasyczny, w którym czerwień przeplata się z odcieniami rudymi. Ten wzór to jednak pozycja odpowiednia do wnętrz przestronnych, pełnych naturalnego światła słonecznego. Małe pomieszczenia mogą zostać przytłoczone ścianą tego typu. Jeśli zatem nasz pokój cechuje mały metraż, to zdecydowanie lepiej jest postawić na cegłę wykończoną na biało. Jasne odcienie dodają wnętrzom lekkości i sprawiają, że jawią się one na większe, niż w rzeczywistości. Co więcej, biała retro cegła nie rzuca się tak mocno w oczy, przez co daje znacznie większe możliwości aranżacyjne dla mebli i pozostałych dodatków!

Retro cegła na ścianach a oświetlenie

Cegła retro na ścianę to motyw, który zdecydowanie dodaje wnętrzom charakteru. Unikatowa struktura sama w sobie przykuwa wzrok, ale jeśli chcemy podkreślić jej wielowymiarowy wygląd, to dodatkowe oświetlenie dekoracyjne może nam w tym pomów. Punktowe umieszczone na przykład nad obrazami? A może efektowna lampa sufitowa? Możliwości w tym zakresie mamy sporo. Pamiętajmy jednak, że efekt ciężko jest przewidzieć, gdyż trójwymiarowa faktura powoduje liczne załamania. Na szczęście nawet niezamierzony rezultat może się okazać interesujący, dlatego eksperymentów oświetleniowych zdecydowanie nie należy się obawiać! Śmiało postawy na efektowne lampy sufitowe, które dopełnią drobne punkty świetlne zamontowane bezpośrednio na ścianie. Sprawdzajmy, jaka gra światła występuje, gdy blask kierowany jest z góry na dół, a jak w przeciwnym kierunku. Modyfikujmy efekt zgodnie z upodobaniami, gdyż wówczas z pewnością będzie satysfakcjonujący!

Zdjęcie główne: Justin Schüler / unsplash.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.