Antresola w niskim mieszkaniu – czy to ma sens?

Półpiętra są świetnym rozwiązaniem projektowym, które nie tylko może pomóc wydobyć z naszego otoczenia dodatkową przestrzeń użytkową, lecz ma również szansę uatrakcyjnić estetykę wnętrza i wprowadzić do niego nowoczesny, loftowy klimat. Czy antresola w niskim mieszkaniu ma jednak sens? W tym wpisie postaramy się odpowiedzieć na to oraz wiele innych pytań dotyczących organizacji tak specyficznego miejsca!

Aranżacja antresoli – jak zagospodarować półpiętro?

Jeśli nasz dom nie charakteryzują wysoko położone sufity, to wybór antresoli jako dodatkowej przestrzeni może wydawać się bezpodstawny. Naszym zdaniem nawet w takich okolicznościach można jednak stworzyć wymarzone i funkcjonalne półpiętro! Dobrze zaprojektowana antresola w niskim mieszkaniu pozwoli nam na ogrom dodatkowych możliwości. Przede wszystkim może być komfortowym miejscem do zlokalizowania posłania. W końcu w tym przypadku nie potrzebujemy tak dużo miejsca ponad głowami. Sypialnię na antresoli charakteryzuje istotny plus, jakim jest odcięcie wizualnie od reszty wnętrza – dzięki temu staje się ona prywatnym azylem, który nie jest naruszany np. przed odwiedzających nas gości. Obszar tego typu sprawdza się również jako praktyczny schowek, w którym możemy przechowywać sezonowe ubrania, ozdoby lub wielkogabarytowe sprzęty używane tylko od czasu do czasu. Sposobów na wykorzystanie półpiętra jest bardzo dużo i warto podkreślić, że każdy użytkownik może zdefiniować metodę w sposób indywidualny i dopasowany do swoich potrzeb.

Konstrukcja antresoli – czego użyć?

Jednym z najpowszechniejszych problemów towarzyszących nam w trakcie projektowania antresoli w pokoju, jest kwestia wyboru materiałów, z jakich będzie ona wykonana. Dzięki postępowi technologicznemu oraz nowym sposobom montażowym nie musimy już polegać na ciężkich i zajmujących przestrzeń betonowych lub murowanych konstrukcjach. Obecnie coraz częściej wykorzystuje się w tym celu stylowo wyglądające i wytrzymałe drewno. Na szczególną uwagę zasługują również konstrukcje wykonane z metalu – to właśnie one wprowadzają do domu klimat znany nam z wnętrz industrialnych! Bez względu na to, który z budulców posłuży nam w trakcie projektowania wymarzonej antresoli w niskim mieszkaniu, pamiętajmy, że każdy z ni

ch zapewnia nieco inny efekt oraz cechuje się różnorodnymi wadami i zaletami. Naszym zdaniem w przypadku pomieszczeń o niedużej wysokości, w których każdy centymetr jest na wagę złota, najlepiej sprawdzają się dwa ostatnie materiały – drewno i metal.

Drabinka czy schody na antresolę?

Jak wiadomo, na każde półpiętro trzeba się w jakiś sposób dostać. Obecnie najpopularniejsze są dwie opcje – kompaktowa drabinka oraz schody. O ile pierwsza z wymienionych oszczędza nam wiele miejsca, to jest niezbyt praktyczna i może okazać się niezwykle problematyczna w czasie użytkowania. W końcu korzystanie z niej wymaga dużej ostrożności! W przypadku pokoju dziecięcego jest to aspekt, na który zdecydowanie należy zwrócić uwagę. W pomieszczeniach dla maluchów, ale także wszędzie tam, gdzie mamy możliwość aranżacji schodów, stabilne stopnie będą najlepszym i najbezpieczniejszym wyborem, nawet dla niskiej antresoli. W tym momencie warto dodać, że w przypadku wyboru tej metody również mamy pewne pole manewru w zakresie konstrukcji. We wnętrzach, które cechują się małym metrażem, rekomendujemy wąskie schody o składanej formie. Wykonane z wytrzymałych materiałów zapewnią nam maksimum funkcjonalności, przy jednoczesnych licznych korzyściach dla aranżacji całego pomieszczenia! Ciekawym rozwiązaniem mogą okazać się również formy zakręcone. Tego typu modele także pozwolą zaoszczędzić nieco miejsca na podłodze, zapewniając nam jednocześnie łatwy i szybki dostęp do antresoli.

Wnętrze na miarę potrzeb – antresola w pokoju

Antresola w niskim mieszkaniu z całą pewnością wymaga nieco więcej pomyślunku niż w przypadku półpiętra w domu z wysoko położonym sufitem. Współcześnie jednak mamy do dyspozycji liczne metody oraz funkcjonalne dodatki i sprzęty, które umożliwiają osiąganie efektów nawet pozornie niemożliwych do uzyskania. Dzięki nim wymarzona przestrzeń jest na wyciągniecie ręki!

Zdj. główne: Huy Nguyen/unsplash.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.