Stojak na noże – jaki wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Trudno wyobrazić sobie kuchnię bez noży. Tak naprawdę nie ma znaczenia, czy chodzi o dom, czy gastronomię. Jeśli gdzieś się gotuje, to noże są absolutnie niezbędne. Oczywiście pojawia się pytanie, na jaki typ noży się zdecydować. Potrzebne są różne. Inne do krojenia mięsa i warzyw, inne do sera, filetowania ryb czy po prostu obierania jarzyn i owoców. W sensie technicznym każdy z noży robi to samo, ale nie tak samo. Należy zatem korzystać raczej z tych rozwiązań, za którymi stoi realna renoma producentów. Czasami na nożach zwyczajnie nie opłaca się oszczędzać, szczególnie gdy zamierzamy ich często używać i mamy kulinarne ambicje. Jednakże starannie dobrany zestaw noży to tylko jedna strona medalu.

Należy je także odpowiednio przechować i zadbać o to, aby nie ulegały one drobnym uszkodzeniom, w wyniku których stopniowo mogą tracić swoje pierwotne właściwości. Co zatem trzeba mieć pod ręką? Doskonałym rozwiązaniem będzie stojak na noże. Tych w sprzedaży jest bardzo wiele. Czasami stanowią komplet razem z nożami, aczkolwiek da się je kupić również jako oddzielne produkty. Są o tyle dobrym rozwiązaniem, że pomagają utrzymać porządek. Wiele kuchni szybko staje się przestrzenią niemałego bałaganu, jednakże w tym przypadku da się to z łatwością zmienić. Praktyczne ekologiczne stojaki – to dobry wybór! Noże trzymane w szufladach łatwo wymykają się spod kontroli. Stykają się ze sobą i obijają, co może negatywnie wpływać na własności tnące. Zwłaszcza w przypadku noży ceramicznych, które są najbardziej podatne na uszkodzenia. Pozostają doskonale ostre dopóki nie pojawią się na nich żadne wyszczerbienia.

Te ostatnie mogą uczynić nóż bezużytecznym. Stojak jest lepszy, ponieważ noże nie ocierają się o siebie no i są zawsze pod ręką. Wystarczy sięgnąć i już można wziąć się za krojenie lub obieranie. Co do wykonania, dostępne są rozmaite warianty stojaków. Na przykład wykonane z drewna. To dobry materiał – ekologiczny, trwały. Dużą popularnością cieszy się bambus. Bambusowe stojaki są wizualnie zbliżone do tych drewnianych, również solidne i przy tym naturalne. Warto zdecydować się na rozwiązanie tego rodzaju. Stojaki z kamienia naturalnego lub materiałów ceramicznych też mają swoich zwolenników, jednakże są bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne.

Drewno lub bambus wydają się w tym momencie najlepszymi opcjami.