Jakie szklanki do whisky?

Napoje alkoholowe są dla milionów ludzi na świecie sposobem na relaks, ale także czerpanie licznych doznań smakowych. Degustuje się bowiem nie tylko wino czy rzemieślnicze piwa. Wiele osób czerpie sporo radości z delektowania się wybornymi destylatami, a te naprawdę potrafią zachwycać swoim smakiem. Pojawia się jednakże pytanie, jak ich próbować.

Możliwości jest sporo, albowiem w zasadzie każdy rodzaj napoju alkoholowego posiada w tym momencie zestaw dedykowanych szkieł. Jedne z nich są typowo degustacyjne, inne przeznaczone raczej do codziennej, niezobowiązującej konsumpcji. Jeśli chodzi o szklanki do whisky, te najprostsze są z reguły używane, aby pić ją z lodem bądź na przykład z dodatkiem coli czy innego napoju gazowanego. Rzecz jasna takie traktowanie destylatu bywa postrzegane negatywnie przez osoby, które przywiązują do tych aspektów nieco większą wagę.

Znawcy i koneserzy twierdzą dość zgodnie, że whisky należy pić bez dodatków, ewentualnie z lodem. W odpowiedniej temperaturze i naturalnie we właściwym do tego szkle. Klasyczne szklanki niekoniecznie będą uznane za optymalną opcję. Kieliszek, tumbler – czyli jak degustować na poziomie Zamiast nich można postawić chociażby na kieliszki degustacyjne.

Charakterystyczne z uwagi na niewielkie rozmiary oraz cienką nóżkę. Warto nadmienić, że dokładnie takie szkła są wykorzystywane również do degustacji piw kraftowych, zwłaszcza tych o wyższym ekstrakcie i zawartości alkoholu. Świetnie sprawdzają się bowiem przy eksponowaniu bukietu piwa. W przypadku whisky spełniają takie samo zadanie, podnosząc degustacyjne walory szlachetnego napoju.

Do smakowania whisky nadają się też różnego rodzaju tumblery – również zaadaptowane przez świat rzemieślniczych piw. Co do jakości wykonania, sporo zależy od wytwórcy. Generalnie najlepsze huty szkła zajmujące się produkcją rozwiązań dla konsumentów mają w swoim szerokim asortymencie rozmaite rodzaje naczyń w sam raz do degustowania whisky. Ich oferta uwzględnia najprostsze, klasyczne szklanki, ale również wspomniane kieliszki czy tumblery.

Bez obaw można po nie sięgnąć, aby zapewnić sobie daleko idące doznania smakowe. Część szkieł jest dostępna także w zestawach z kupowaną whisky, ale zazwyczaj takie „wiązane oferty” dotyczą napitków o mniejszej renomie i słabszych walorach degustacyjnych.